wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty drewniane

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Nieadekwatnie konserwowane płoty z drewna ekspresowo się destruują i mogą nieodwołalnie zgubić swój dotychczasowy urok i właściwości. Decydując się na zastosowanie drewna na ogrodzenie pożądane byłoby poznać rodzaje konserwacji i pielęgnacji takiego płotu. Tylko wtedy zdołamy cieszyć się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące płot z drzewa należy zacząć od odpowiedniego i sumiennego przygotowania towaru na ogrodzenie, bo od tego uzależniony jest efekt finalny własnych prac. Przed użyciem produktów do osłony i ozdoby płotów z drzewa niezbędne jest ocena, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Wówczas po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, głównie w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu technicznego, jaki zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz owadami. Gdy konserwujemy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, trzeba nanosić kolejne preparaty, które ochronią je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli chcemy zdołać zachować naturalny kolor drzewa naszego ogrodzenia, powinniśmy zastosować achromatyczny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu ustalonego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje ogrodzenie od wewnątrz, lecz nie wytworzy na jego nawierzchni ochronnego filmu. Konserwowane w ów sposób płot pozostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej ochronie płotu, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu asekuruje ogrodzenie przed negatywnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im mnóstwo uwagi i opieki.

Zgoła inaczej jest w wypadku ogrodzeń plastikowych. Ów gatunek ogrodzeń jest w pełni wytrzymała na warunki atmosferyczne przez co nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia plastikowe nie podlegają także biokorozji w związku z tym dogadzają swoim właścicielom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz