środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo od razu obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy plotki z Winylu na plot i bramę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na plot z plastiku na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wtedy rozmaite tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można również ciąć na sześciany o równych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nierównych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastikowe używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenie z plastiku na plot i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także balaski z PCV na plot i bramę ze sztachetek unosi się z skał różnego układu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z fragmentów o nierównych obrysach, powinno się je właściwie łączyć tzn. tak, ażeby forma każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenie plastykowe należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają również mchem a także glonami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz